יומן מסע

ברוכים הבאים לגלאפגוס

נץ גלאפגוס צעיר.

טבע, טבע, טבע! צילומי טבע ומסע מופלא באיי הגלאפגוס!

שום דבר לא דומה לקבוצת האיים הזו הממוקמת בקו המשווה, כ-1000 ק״מ מחופה של אקוודור בלב האוקיינוס השקט.

 הנה הסבר קצר: הגלאפגוס הם ארכיפלג הנמצא על לוח טקטוני הנע מעל לנקודה חמה. נקודה חמה הוא איזור בקליפת כדו״א החיצונית(ליתוספירה) הקבוע במקומו ומרבה בהתפרצויות געשיות. "הנקודה החמה של גלאפגוס“, מצויה כיום תחת האי פרננדינה, עליו יש הרי געש פעילים. כל העת קבוצת האיים ממשיכה לנוע מזרחה יחד עם הלוח הטקטוני עליו היא נמצאת. עובדה זו מאפשרת לקבוע את גילם של האיים. כך למשל, האי פרננדינה ואיזבלה בני 0.7 מיליון שנה, והם מכוסים בבזלת צעירה ומחודדת כחרב. לעומתם, סן קריסטובל הוא ה״מבוגר״ באיים בן כ-4 מיליון שנים.

 

ים של בזלת.

למהלך המסע התרמילאי שלי באקוודור הצטרפה אמא. יחד עלינו על סירה ושטנו 8 ימים בין האיים. הרגשתי בר מזל. המראות ובע״ח שפגשנו היו עוצרי נשימה.

 הגלאפגוס ידועים מאוד בזכות מסעותיו של דרווין אליהם, מסעות שהובילו לפיתוח תורת האבולוציה והברירה הטבעית בתחילת המאה ה-19. לא בכדי דרווין חזר לאיים, בהם בע״ח רבים הם אנדמיים, ולא ניתן למצוא כמותם בשום מקום אחר בעולם;

פרג׳טה גדולה.

צבי ענק, איגואנות ים, ציפורי Cormorant שאיבדו את יכולת התעופה שלהם במהלך אבולוציה של מליוני שנים, ציפורים משונות אחרות עם שק אדום ומתנפח בגרון או כאלה עם רגליים כחולות. 

כל אלה בתפאורה געשית ושוממת.

ראינו גם להקת אורקה במרדף אחר כלב ים, ומיד כל הציפורים החלו לחוג מעל, ככה בלב האוקיינוס-איזו עוצמה!

אני אתן לתמונות לדבר ואתם מוזמנים לכתוב תגובות למטה.

יופי העולם.

 

 

תגובות: